Novinky

SHIMANO Cues

Co je CUES?

SHIMANO CUES je maják pro všechny, kteří hledají aktivní životní styl. Tuto značku jsme vytvořili, abychom poskytovali všestrannost pro širokou škálu stylů kol. Vyznačuje se neuvěřitelně hladkým řazením bez stresu, robustností, která odolá nárokům na elektrokole, a odolným designem, který vydrží až třikrát déle. Užijte si radost z jízdy a rozhýbejte se s SHIMANO CUES.

Co si vzít na dovolenou na kole.

Léto je tady a s ním i oblíbené cyklodovolené. Aby však výlet proběhl přesně podle plánů a bez zbytečných komplikací, je nezbytné věnovat patřičnou pozornost balení. Co nezanedbat a jakou cyklo výbavu rozhodně nezapomenout doma? To vám poradíme v dnešním článku. 

Než vyrazíte

Než vyrazíte na cestu, sepište si seznam věcí, které musíte včas vyřídit či zakoupit. Kromě povinné výbavy, na kterou se podíváme dále v článku, nezapomeňte ani na formality v podobě seřízení kola, naplánování trasy a sestavení alespoň rámcového seznamu všeho, co na dovolené budete potřebovat.

Chystáte se na dovolenou za hranice? Ať už je vaším cílem sousední Slovensko, Rakousko či třeba plánujete cestu k Baltu, rozhodně nepodceňte kvalitní cestovní pojištění. Nezapomeňte na něj ani v případě, že máte zřízeno úrazové či životní pojištění - tyto pojistné produkty zpravidla náklady na léčbu v zahraničí nekryjí, a kolize na kole by se vám tak mohla pěkně prodražit.

Povinná výbava na kolo 

Přestože na případné nedostatky povinné výbavy na kole vás při seřizování s největší pravděpodobností upozorní cykloservis, nezapomeňte si sami zkontrolovat, že vaše kolo skutečně splňuje veškeré požadavky na povinnou výbavu. Ta zahrnuje:

 • přední a zadní brzdu,
 • zadní červená odrazku,
 • oranžové odrazky na paprscích kol,
 • přední bílá odrazku,
 • oranžové odrazky na obou stranách pedálů.

Předpověď vám možná přeje, vrtkavé počasí však není radno podceňovat. Pro případ zhoršené viditelnosti či jízdy za tmy proto nezapomeňte také na přední světlomet s bílým světlem a zadní červenou svítilnu. A ač se jedná o výbavu čistě nepovinnou, chybu neuděláte ani blatníky, krytem řetězu a zvonkem. Z hlediska bezpečnosti zase přijde vhod odolný zámek na kolo a samozřejmě cyklistická helma. Přestože je povinná pouze do osmnácti let, v případě nehody či kolize vám může zachránit zdraví a život.

Příslušenství a komponenty pro případ problémů

Ačkoliv nechceme malovat čerta na zeď, je vždy potřeba počítat s nejhorším scénářem a být  něj řádně připraven. Ve výbavě na cyklovýlet by tak nemělo chybět také: 

Vybavená lékárnička a doplňky stravy

Nedílnou součástí vybavení na cyklovýlet je také lékárnička, která by měla obsahovat několik základních položek pro případ nečekaných situací. Chybět nesmí dezinfekční prostředek pro očištění ran a odstranění nečistot, gáza a obvazy pro ošetření menších řezů a odřenin. Sterilní náplasti různých velikostí jsou naopak užitečné v případě drobných poranění, otlaků a puchýřů. V lékárničce by neměly chybět ani analgetika a léky proti horečce. Dále je vhodné mít při sobě antihistaminika pro alergické reakce (například bodnutí včely), léky na zažívací potíže a veškeré další medikamenty, které pravidelně užíváte. 

Kromě základní lékárničky vám na delším výletě přijdou vhod rovněž doplňky stravy pro regeneraci. Pokud pomineme obligátní hořčík, který je skvělou prevencí svalových křečí, vaším pomocníkem proti únavě a nadměrnému vyčerpání se může stát také CBD olej na regeneraci, případně jeho alternativa ve formě praktických kapslí. 

Vybavení na delší cesty

Zatímco na kratších cyklovýletech si vystačíte s málem, na týdenní dovolené na kolech přijde vhod i další vybavení. Kromě prostorných brašen na kolo, do kterých vše bezpečně uložíte, nezapomeňte na:

 • dostatečné množství náhradního oblečení, 
 • nepromokavý svršek pro případ deště, 
 • pohodlné funkční prádlo do chladnějšího počasí, 
 • cyklistické sluneční brýle,
 • repelent a opalovací krém,
 • láhev či vak na vodu,
 • svačinky, případně také hroznový cukr či energetické gely,
 • doklady, peníze atd.

Přestože by se dalo vymyslet nespočet dalšího vybavení a potřeb, které vzít s sebou, mějte na paměti, že vše povezete. Myslete proto při balení na pořekadlo “všeho s mírou” a sbalte pouze to, co skutečně potřebujete. Vězte, že při šlapání do strmého kopce budete za každý ušetřený gram váhy vděční!

×

Splátková kalkulačka ESSOX

×